O tom, že elektřina je pro nás důležitá, není pochyb. Své nákupy tak často musíme měnit podle toho, jakou má zrovna cenu. A podle ní se i zlevňuje či zdražuje zboží. V současné době však částky, které za elektřinu platíme, rostou geometrickou řadou. Mnozí lidé jsou pak velmi překvapeni, když jim najednou přijde nedoplatek někdy i ve výši desítek tisíc korun.
Zdálo by se, že tento trend by se měl odrazit v cenách elektrických spotřebičů. Koneckonců, pokud je proud dražší, dává smysl, že jej budeme používat méně. To zároveň znamená, že budeme kupovat méně kávovarů, televizí, počítačů a podobně. Na to by měli jejich prodejci zareagovat snížením ceny, aby zákazníky přiměli vrátit se. Podle zákonů trhu, které známe v podstatě všichni, by to dávalo smysl. Jenže to se neděje.
Ačkoliv to nebudeme rádi slyšet, můžeme za to my zákazníci. Buďme realističtí, většina elektroniky není naprosto nezbytné zboží, na rozdíl například od jídla či ošacení. Pokud se tedy naše finanční situace zhorší, je jasné, že bychom měli omezit její používání a nekupovat nové kousky. To však i přes problémy, které nám to působí, neděláme.
Důvod je zde prostý – naše pohodlí je pro nás důležitější. Na služby, které nám dané přístroje prokazují, jsme si již tak zvykli, že se bez nich nedokážeme obejít, a to i přesto, že se kvůli nim dostaneme do dluhu. A jsme ochotni za ně zaplatit skutečně velké částky.
To obchodníci samozřejmě velmi dobře vědí a na této naší v podstatě závislosti kapitalizují. Jistě, je pravdou, že i jim se kvůli rostoucím cenám elektřiny zvýšily náklady, avšak vzhledem k současné tržní situaci a koupěschopnosti obyvatel je poněkud zarážející, že ceny elektroniky jsou tak vysoko, jak jsou.
Ukazuje to však jasně, jak moc jsme závislí na svém pohodlí a co vše si nedokážeme odepřít, i když máme finanční potíže. A uvědomit by si to mělo více lidí.