Naše země bývala kdysi dávno světovou velmocí, co se týče výroby skla. Sklárny u nás zajišťovaly obživu zejména lidem v horských oblastech, kde byl dostatek vstupní suroviny – křemičitého písku, a tak tu vznikaly továrny, odkud skláři zásobovali tuzemsko i zahraničí překrásnými uměleckými výtvory. České sklo si také ponechalo dobré jméno i v současnosti a když vyslovíte tento výraz nahlas, bude to zpravidla znít velmi hrdě a vznešeně.
Sklo také patří mezi materiály vskutku obdivuhodné svými vlastnostmi – dokáže být soudržné na okenních tabulích, slouží dlouhou dobu v podobě nápojových sklenic a dokonce se na něj mohou stoprocentně spolehnout i akvaristé, kdy musí tato hmota unést masivní zátěž v podobě hydrostatického tlaku vodního sloupce.
Ze skla se také vyrábí skleněné zábradlí. Pochopitelně jde o materiál tvrzený, který musí být naprosto spolehlivý i ve vypjatých situacích, kdy se o zábradlí opíráme velkou silou. Tvrzené sklo se ocitá i ve velké výšce nad zemí, odkud by případný pád měl pro člověka fatální následky. Co je však velmi působivé, a co vám žádný jiný materiál nenabídne, je transparentnost.
Necháte-li si zhotovit transparentní zábradlí, bude to skutečně nevšední záležitost nejen co se týče vzhledu, ale zejména pocitu v jeho blízkosti. Můžete si tu připadat, jako když našlapujete po schodech, které nejsou ničím zajištěné. Vidíte před sebe i pod sebe velmi zřetelně a u větších vzdáleností od zemského povrchu to může být i adrenalinová záležitost. Skleněné podlahy se dokonce budují zcela záměrně například na některých rozhlednách, aby si návštěvníci užili svérázného pocitu při sledování dění přímo pod sebou, v hloubce dobrých pětadvaceti metrů.
Skleněná zábradlí se také s oblibou budují na balkonech a lodžiích, kde nahrazují skleník či zimní zahradu. Zakryjí celý prostor od podlahy až ke stropu a zčásti tím prodlužují obytný prostor.