Vhodné místo a tvar
V pergole můžeme jen tak lenošit, přičemž jsme při tom na čerstvém vzduchu, takže je to příjemnější prostředí než být zavřený doma. Při hezkém počasí zde také můžeme pořádat oslavy s kamarády, takže tu může být pěkně živo. Využití je skutečně široké, ovšem aby stavba splnila svůj účel, tak od ní budeme vyžadovat jisté parametry.
Začít můžeme s výběrem vhodného místa, abychom to neměli z domu přes celou zahradu a zároveň nám poskytlo hezký výhled. Dále bychom si měli rozmyslet rozměry, aby se do ní vlezlo vše, co potřebujeme včetně lidí. Ono se to nezdá, ovšem když sem dáme nábytek, šňůry na prádlo a další vybavení, tak se prostor poměrně rychle zaplní. Druhů konstrukcí je hned několik, přičemž měli byste dbát na praktičnost a také styl trochu přizpůsobit zahradě, aby do ní stavba hezky zapadla. Samozřejmě lehčí je to v případě, kdy se zahrada teprve projektuje a máme možnost vše předem rozvrhnout.
Poctivá stavba
Pergolu ze dřeva si můžete postavit i sami, akorát je to časově náročnější. Začít bychom měli s měřením, plánováním a tvorbou výkresů, abychom dosáhli pevné konstrukce a věděli, co všechno a v jakém množství budeme muset zakoupit. Při stavbě začínáme výkopem základů, abychom do nich mohli zabetonovat kovové patky.
Na ně se totiž budou připevňovat základní trámy. Ty by měli být ještě předtím řádně ošetřeny proti škůdcům a natřeny, protože díky tomu dosáhneme opravdu dobré životnosti. Ke spojení dřevěných částí je výhodné použít konstrukční vruty do dřeva torx, protože ty se dobře šroubují bez předvrtávání, takže tím ušetříme čas i námahu. Navíc mají slušnou pevnost, proto z několika hranolů vznikne pevná konstrukce. Samozřejmostí je výběr z několika rozměrů. Po dokončení konstrukce musíme ještě udělat střechu, na kterou se dá využít šindel a dále podlahu třeba ze zámkové dlažby.