Výroba kruhových otvorů se opírá v první řadě o vrtačky a vrtáky. Jsou to stroje a nástroje určené pro ruční i strojní obrábění, v kusové i velkosériové strojírenské produkci a zároveň se jedná o velmi početný segment, zastoupený v odvětví hobby.
Hobby markety jsou dnes doslova našlapané různými strojírenskými nástroji a strojním vybavením, s nímž si každý manuálně zručný a tvořivý kutil dokáže zhotovit celou řadu zajímavých a podnětných výrobků. Bez vrtaček a vrtáků se neobejde mnoho domácností a možná, že i vy máte doma k dispozici ruční elektrickou vrtačku, případně dokonce vrtačku s příklepem pro vrtání do zdiva a betonu. S vrtáním se seznamují již děti díky aktivitě některých rodičů, anebo ve školách v rámci praktické výuky dílenských cvičení. Práce s vrtáky také není příliš namáhavá a nevyžaduje tak přesné vedení nástroje, jako u některých obráběcích metod.
Jiná věc je ovšem zhotovení otvorů velmi přesných, co se týče rozměrů či jakosti povrchu a odchylky v kruhovitosti. Tam již vrtáky nestačí, protože jejich pouhé dva protilehlé břity nemohou zvládnout nápor obráběného materiálu tak, abychom docílili přesnosti, potřebné například pro uložení valivých ložisek na hřídeli. V takových případech po předvrtání otvoru saháme po výhrubnících.
Výhrubník je speciální nástroj pro zhotovení přesnějších otvorů, které je pak možné ještě přesněji obrobit výstružníky. Je to tedy jakýsi přechod mezi vrtákem a výstružníkem, ovšem pro některé aplikace ve strojírenství jsou výhrubníky nástrčné 221414 https://www.i-nastroje.cz/Vyhrubniky-nastrcne-221414-c31_110_4.htm dostačující. Výhrubník nachází uplatnění v sériové výrobě i v údržbě a mohou jej mít ve své dílně i kutilové, kteří potřebují mít přesný otvor zejména u některých spojovacích součástí, například při opravách automobilových veteránů, jízdních kol či motocyklů a při opravách nejrůznějšího spotřebního zboží.